Akcja dopłat do walki z ASF

Akcja dopłat do walki z ASF – kogo dotyczy?
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, iż producenci rolni, którzy prowadzą gospodarstwo rolne, w którym utrzymywane są świnie – mogą składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 50% wydatków poniesionych w danym roku kalendarzowym na:
- zakup mat dezynfekcyjnych
- zakup sprzętu do wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych
- zakup odzieży ochronnej i obuwia ochronnego
- zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie, przed dostępem zwierząt domowych
Wnioski – gdzie składać i co dołączyć?
Wnioski należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.
Formularz wniosku i instrukcja do wniosku dostępne na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (www.arimr.gov.pl).
Do wniosku o udzielenie pomocy należy dołączyć:
1) faktury lub ich kopie, rachunki wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami lub ich kopie lub kopie umów zlecenia lub o dzieło, dotyczące poniesionych wydatków wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi poniesienie tych wydatków do dnia zakończenia terminu składania wniosków w danym roku kalendarzowym,
2) oświadczenie producenta rolnego o liczbie świń utrzymywanych w gospodarstwie,
3) oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis lub pomocy deminimis w rolnictwie oraz informacje niezbędne do udzielenia tej pomocy, októrych mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 lub ust. 2 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
4) pomocny też będzie dokument „deklaracja użyteczności” dla urządzeń Kärcher, do pobrania na końcu strony
Technologie Kärcher
W ramach akcji dopłat firma Kärcher ma przyjemność poinformować, że urządzenia wysokociśnieniowe serii Kärcher Professional:
- modele z podgrzewaniem wody (symbol HDS)
- modele bez podgrzewania wody (symbol HD)
przy użyciu odpowiednich środków czyszczących, mogą stanowić element skutecznej i wydajnej technologii dezynfekcji.
Urządzenia wysokociśnieniowe Kärcher typu HDS i HD oraz ich specjalistyczne wyposażenie dodatkowe Kärcher, tj. lance pianowe, lance przedłużające, dysze, inżektory zewnętrzne etc. mogą być efektywnie wykorzystywane, przy odpowiednich założeniach, do prac dezynfekcyjnych w chlewach, oborach, kurnikach i do środków transportu zarówno żywych zwierząt, paszy jak i zaopatrzenia.
Zestawy do dezynfekcji powinny obejmować przede wszystkim urządzenie myjące wysokociśnieniowe, dzięki któremu można zaaplikować środek dezynfekujący. Pożądanymi dodatkami będą m.in. dysza rotacyjna, pianownicę i inne tego typu wyposażenie, które wspomoże i przyspieszy podstawowe prace czyszczące.
Zestawy można kształtować dowolnie w zależności od indywidualnych potrzeb klienta.
Przykładowe zestawy technologii dezynfekcji Kärcher
W ramach akcji firma Kärcher przygotowała pięć przykładowych zestawów technologii dezynfekcji opartej na urządzeniach wysokociśnieniowych, wyposażeniu i środku do dezynfekcji:

Zestaw do dezynfekcji nr 1
HDS 13/20–4 S
W zestawie:
- dysza rotacyjna
- lanca pianowa
- środek do dezynfekcji RM 735

Zestaw do dezynfekcji nr 2
HDS 10/20–4 M
W zestawie:
- dysza rotacyjna
- lanca pianowa
- środek do dezynfekcji RM 735


